Chapelier Fou

XJazz Kapsamın IF Ankara Sahnesinde!

Elektro-Akustik

Canlı Performans
2018
Etkinlik Başlangıç22:00Kapı Açılış 21:00
Bilet Ücreti40 TL Satın Al
hatırlat

Chapelier Fou’nun biyografisi Takma adı ile Louis Warynski olarak Chapelier Fou’nun elektro ile

daha klasik entrümentasyon karışımını zorla kabul ettirmesi için fazla zaman gerekmemiştir. Bu şekilde bu son senelerin en merak uyandıran ve büyüleyici melez müziklerinden birini yaratmıştır. Rafine ve akılda kalan melodiler arkasında şaşırtıcı bir karmaşıklık ve günümüzde pek az sanatçının gerçekleştirebildikleri için böbürlenebildiği nadir bir yazı çalışması saklanmaktadır. 
613; henüz yapım aşamasında olan, benzersiz bir dünyada kendimizi safça yol gösterttiğimiz ve şaşırttığımız bir gezintiyi anımsatıyordu. Görünmez olan O, dinleyiciyi, temelde hassas olan müziğin duygusal dengesinin günümüzde çok etkileyici bir sağlamlığının olduğu değişken geometri dünyasına taşımaktadır. Her zaman olduğu gibi, melodilere en büyük özen gösterilmiştir, ancak melodiler hiçbir zaman bu kadar etkileyici, hatta bazen bu kadar dokunaklı olmamışlardır. 
Risk alındığı açıktır, ancak Chapelier Fou hiçbir zaman edindiklerine dayanmamaktadır. Öyle ki, sonucu bazen şaşırtıcı olsa da, aynı formülü hissedeceğine, kendisini sorgulamayı tercih etmektedir. Ancak zaman kaybetmeden, şüphe yerini diskten yükselen coşkuya bırakmaktadır. Ve yeni toprakların, yeni müzikal şemaların keşfine çıkan yetenekli bir sanatçıyı görmek ne kadar heyecan verici olur. On sent Louis Warynski’nin yaratıcı kısıtlamaları aştığını, herhangi bir iddia olmadan engellerin artık var olmadığını, sadece ileriye gitme, gelişme, yeniden, durmadan dönüşme isteği olduğunu hissediyoruz. 
Chapelier Fou’nın müziği bunlar sayesinde daha da kişiselleşmektedir ve bazı etkileşimlerin orada ve burada hissedilmesine rağmen, bunların üstünden kolayca gelmektedir. Aslında onu bazı sanatçılar ile karşılaştırmak, temas noktaları bulmak isteriz, ancak bu tür sanatçılar git gide az bulunmaktadır ve artık Chapelier Fou sadece kendisine ait olan, ama  her zaman diğerlerine açık bir kategoride çalmaktadır. Böylece Matt Elliott sesini yeniden, parçalardan birinde («Moth, Flame») duyuracaktır. Bu anının, « Vessel Arches » şanındaki gibi Gérald Kurdian (This is the Hello Monster)’nin oldukça uygun ama dengesizleştirici müdahalesi gibi, diskin güçlü anlarından biri olduğuna kuşku yoktur.
Ayrıca, gizli detaylarla ve bilinçaltı mesajları ile dolu olan Görünmez, gerçek bir atmosfere, özel, tanımlanamaz ve özellikle ebedi bir ortama sahiptir. Zaten birçok sene geçmesine rağmen halen bir anlamı olan büyük diskler, bu şekilde tanınmakta değil midir?

Sonrasında

Fresh!

00:30 - 04:30
Etkinlik Açıklama

Canlı Performans