Eypio

IF Performance Hall Sahnesinde...

Rap & Hip Hop

Canlı Performans
2018
Etkinlik Başlangıç21:00Kapı Açılış 20:00
Bilet Ücreti30 TL Satın Al
hatırlat

2016 yılında Günah Benim şarkısıyla büyük çıkış yakalayan EYPİO, aslında Türkçe underground rap müzik dünyasının yıllardır tanıdığı bir isim. İlk yasal single çalışması Günah Benim ile EYPİO, yeraltından yer üstüne çıkan sıra dışı bir müzisyen. 

17 yaşında Hollanda’ya giden EYPİO, 24 yaşında Türkiye’ye döndüğünde farklı işlerde çalışarak 24 ülke gezmiş ve Türkçe underground rap müziğin yumruklarından biri olmuştu bile. 2004 yılında Hollanda’da yabancı bir grupla rap yapmaya başlayan EYPİO, bir süre sonra tek başına çalışmaya başladı. Canlı performans insanı EYPİO’nun müziğinde melodik nakaratlar, dikkat çeken rap lirikleri ve farklı tarzlar bir arada bulunuyor.

1980 yılında Afganistan’daki savaş nedeniyle Türkiye’ye göç eden Afganistan Türkmeni ailesi sayesinde EYPİO; Türkmence, Hintçe, Azerice ya da Farsça müzikler ve farklı kültürlerle iç içe büyüdü. Savaşın etkilerini yakından yaşamış ve dünyanın farklı yerlerine dağılmış geniş bir ailenin çocuğu olan EYPİO’nun müziğinde farklı hikayeleri ve susmayan cümleleri duymak mümkün. Kendini rap yapabilen müzisyen olarak tanımlayan EYPİO, reggae, dancehall, rap, dub, arabesk veya elektronik müzik gibi bambaşka türleri denemeyi seviyor. Bu nedenle yaptığı müziğin türünü tanımlamak zor. Öte yandan onu sokaktan gelen bir modern çağ ozanı olarak nitelendirmek de yanlış olmaz. 

EYPİO bu güne kadar 7 adet underground rap albümü yayınladı. 2016 yılı başında Burak King’le birlikte seslendirdiği ilk yasal single çalışması Günah Benim ile “Youtube’da günde 1 milyon izlenme”, bugüne kadar “150 milyon toplam izlenme” gibi sayılarla ve Spotify verileriyle 2016 yılının en çok dinlenen ve “sokaktan gelip sokağı ele geçiren” şarkısına imza atmış oldu. EYPİO son olarak Pantene Altın Kelebek Ödülleri’nde Burak King ile birlikte “Yılın en iyi çıkış yapan solisti” dalında halk oylaması ile ödüle layık görüldü.